Zöldségtermesztés zöldségvégből: így növeszd újra az újhagymát

Egy család érett paradicsomot szedeget egy buja hátsó kertben.

Ha szeretsz a konyhában tüsténkedni, és esetleg a komposztálás sem áll tőled távol, jó, ha tudod, hogy a főzés során keletkező zöldséghulladékot nem kell feltétlenül kidobni, hiszen amit sokan hulladékként kezelnek, a komposztálás mellett más módon is felhasználható! A zöldséghéjakból a főzés szerelmesei ízletes zöldségalaplét készíthetnek, míg a kertészkedést kedvelők néhány zöldségvégből otthonukban, egy balkonládában vagy cserépben akár újra is növeszthetnek egyes zöldségféléket, így például újhagymát, petrezselymet, vagy salátát!  

Olvasd el következő írásunkat, melyből megtudhatod, hogy milyen előnyei vannak a zöldségek konyhai zöldhulladékból történő újranövesztésének, hogy milyen zöldségek növeszthetők újra ezzel a módszerrel, és hogyan történik az otthoni zöldségtermesztés zöldségvégekből! Emellett szó lesz a csíráztatásról és a mikrozöldség termesztésről is, melynek segítségével magas tápanyagtartalmú zöldséget termeszthetünk kis helyen! 

Zöldségtermesztés zöldségvégből: a konyhai zöldséghulladék felhasználásának előnyei 

A zeller, újhagyma, petrezselyem, vagy más zöldségek zöldséghulladékból történő újranövesztésének számos előnye van! Ha még nem döntötted el, hogy kipróbáld-e az otthoni zöldségtermesztés e kreatív módját, íme, néhány ok, amiért jó ötlet lehet a zöldségek újranövesztése:  

  • Zöldségtermesztés otthon, mint a hulladék csökkentésének kreatív módja. A zöldségek újranövesztése csökkenti a háztartásokban keletkező hulladék mennyiségét. Ez talán az egyik elsődleges, és legfontosabb ok, amiért érdemes kipróbálni a zöldségtermesztést hulladékokból! Ha új salátát nevelünk a saláta gyökeréből, vagy újhagymát növesztünk a hagymagyökérből, ez nagyszerű módja annak, hogy ne kelljen kidobni azokat a zöldséghulladékokat, amelyeket általában a szemétbe (vagy jobb esetben a komposztba) dobnánk. Tudtad, hogy Magyarországon évente körülbelül 2 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik?1 Az ilyen apró lépések megtétele nagyszerű módja a háztartási hulladék csökkentésnek, és a bolygónk védelmének. 
  • Pénzt spórolhatunk. A zöldségek újranövesztése azt jelenti, hogy csak egyszer kell megvenned az adott zöldséget, így pénzt takaríthatsz meg. Ha részletesebben is olvasnál arról, hogyan spórolhatsz az élelmiszervásárláson, olvasd el vonatkozó írásunkat ide kattintva! 
  • Tudod, hogy honnan származik a zöldség, amit megeszel. Ha zöldségmaradékból neveled újra a zöldségeket, nem kell többet azon aggódnod, hogy milyen vegyszereket és tartósítószereket permeteztek a boltban vásárolt zöldségekre. Ha zöldségvégekből otthon termesztesz zöldségeket, ez lehetővé teszi, hogy te irányítsd a termesztési folyamatot, és azt, hogy használsz-e trágyát, vagy egyéb szereket a zöldségtermesztés során.  
  • Zöldségtermesztés, mint szórakozás. Ha szeretsz kertészkedni, garantáltan élvezni fogod a zöldségek újranövesztését, vagy a mikrozöldség termesztést, mely egy rendkívül érdekes folyamat! Ráadásul különösen kifizetődő érzés lehet egy olyan étel elfogyasztása, amelyet a saját kertedben, balkonodon, vagy otthonodban termesztettél! Akár barátaidat és szeretteidet is felkérheted az ebben való részvételre: legyenek akár gyerekek vagy idősek, a kertészkedés élménye mindenkié! 

Újranövesztett zöldségek: milyen zöldségek növeszthetők újra zöldséghulladékból? 

Készen állsz arra, hogy elkezdj zöldséget termeszteni zöldségvégekből? Az első lépés az, hogy tudd, mely zöldségeket lehet újranöveszteni! 

Bár a lista nem teljes, de többek között ezeket a zöldségeket lehet újranöveszteni zöldséghulladékból: 

  • Hagyma. 
  • Újhagyma. 
  • Sárgarépa. 
  • Zeller. 
  • Saláta. 
  • Koriander. 
  • Burgonya. 
  • Édesburgonya. 
  • Fokhagyma. 

Válaszd ki hát, hogy mit szeretnél növeszteni, és kezdj is hozzá!  

Zöldségtermesztés cserépben: Így növesszünk zöldségeket zöldséghulladékból! 

Olvasd tovább írásunkat, hogy megtudd, hogyan termeszthetsz újhagymát és vöröshagymát zöldséghulladékból, valamint hogyan nevelhetsz sárgarépát, salátát és zellert zöldségvégből! Először is nézzük a hagymát! 

Zöldségtermesztés lakásban: Így növesztheted újra a hagymát zöldséghulladékból: 

  • Tölts meg egy edényt nedves földdel. Megkérheted a gyerekeket, hogy segítsenek neked ebben a lépésben: imádni fogják, ha bepiszkolhatják a kezüket! 
  • A hagymák alsó, gyökeres részét használd az újranövesztéshez. A hagyma gyökerétől a közepéig körülbelül 2 centiméter vastagnak kell lennie a maradéknak. 
  • Helyezd a hagymavégeket a földdel teli cserépbe, gyökérrel lefelé. 
  • Fedd be a hagymavégeket egy vékony réteg földdel. 
  • Ügyelj arra, hogy a földet nedvesen tartsd. A hagymaszeletekből kb. 2-3 héten belül új hajtások nőnek majd. 

Tarts mindig kéznél egy erős háztartási papírtörlőt, hogy feltakaríthasd az esetlegesen kifolyt földet vagy vizet!

Így növeszd újra az újhagymát! 

Ha kifejezetten az újhagyma termesztése érdekel, akkor fontos tudnod, hogy az újhagyma újranövesztése esetében van néhány különbség a hagyma növesztéséhez képest. Így növeszd újra az újhagymát újhagymavégből: 

  • Vágd le az újhagymát a gyökerétől körülbelül 2-3 centiméterre. A maradékot használd fel főzéshez. 
  • A dugványok gyökérvégét helyezd egy befőttesüvegbe, úgy, hogy a dugványok függőlegesen álljanak a vízben. A víznek el kell fednie a gyökereket, de a felső résznek a víz fölött kell maradniuk.  
  • Gondoskodj arról, hogy a hagymák sok napfényhez jussanak, tartsd őket egy napos ablak közelében. 
  • Hetente legalább egyszer cseréld le a vizet. Napokon belül látnod kell, hogy az újhagymák a levágott részekből újranőnek! 

Így növeszd újra a sárgarépát! 

Fedezzük most fel, hogyan lehet újranöveszteni a sárgarépát zöldségvégből! Nos, amikor arról beszélünk, hogy a sárgarépát zöldséghulladékból újranövesztjük, nem a központi gyökérre - a narancssárga részre - gondolunk. Sajnos ez a rész nem nő vissza a sárgarépa tetejéből. De ez nem is baj, mert nem ez az egyetlen ízletes része a sárgarépának! 

Amit viszont újranöveszthetsz, azok a sárgarépa zöld levelei. Ezeknek a leveleknek olyan az íze, akár a petrezselyemnek, és tökéletesen alkalmasak arra, hogy ízesítsd velük az ételeidet!  

Zöldségtermesztés erkélyen: Így növesztheted újra a sárgarépa leveleit: 

  • Vágd le a sárgarépa végét, ahol a levelei nőnek, és hagyj meg körülbelül 2 centimétert a gyökérből (a narancssárga részből). A sárgarépa többi részét használd fel a főzéshez, vagy egészséges rágcsálnivalóként. 
  • Helyezze a sárgarépa tetejét egy vízzel teli edénybe úgy, hogy a megmaradt gyökérdarab víz alá kerüljön, de a leveles rész a víz fölött legyen. 
  • Tartsd az edényt meleg helyen, ahol napfényt is kap, de részben árnyékban van.  
  • Rendszeresen cseréld a vizet alatta, minden alkalommal, amikor a víz kezd megbarnulni.  
  • Hagyd, hogy a sárgarépa hajtásai és levelei körülbelül 2 hétig növekedjenek. 
  • 2 hét elteltével a leveles sárgarépa véget átrakhatod egy földdel teli cserépbe (akár kint az erkélyen), ahol a levelek tovább nőhetnek.  

Megfelelő gondozás mellet a levelek tovább dúsulnak majd, és hamarosan leszedheted a sárgarépa leveleit, hogy a salátádhoz add! 

Saláta termesztés otthon, zöldséghulladékból 

Saláta nem létezhet zöldsaláta levelek nélkül, ezért érdemes megtanulnunk azt is, hogyan növeszthetünk újra salátát a tövéből: 

  • Amikor legközelebb salátát készítesz, vágd le a leveleket a szárától körülbelül 3-5 centiméterre. A leveleket használd fel salátádhoz vagy más ételeidhez, a szárat pedig tartsd meg, hogy ebből újranöveszthesd a salátát! 
  • Tölts meg egy átlátszó edényt körülbelül 2,5 centiméternyi vízzel. 
  • Tedd a saláta szárát a vízbe, úgy, hogy teljesen elmerüljön. 
  • Helyezd a tartályt egy ablak közelébe, hogy a szár fényt kapjon, de ügyelj arra, hogy a hely részben árnyékos legyen.  
  • Cseréld a vizet 2-3 naponta. 

A salátalevelek hamarosan elkezdenek újranőni, és körülbelül 10 nap múlva készen állnak a betakarításra. Így termeszthetsz tehát salátát salátahulladékból! 

Zeller újranövesztése: így növeszd újra a zellert konyhai hulladékból 

Végül, de nem utolsósorban jöjjön a zeller!  Az újranövesztettt zeller ropogós, finom és fenntartható! Legközelebb, ha főzöl, ne dobd ki a gyökereit, hanem használd fel őket a zeller újranövesztésére! 

Zöldségtermesztés ládában: A zeller újranövesztésének lépései a következők: 

  • Tedd félre a zellergyökereket! Az aljától körülbelül 5 centiméterre vágd le őket (ez a rész, amit általában egyébként sem szoktál megenni).  
  • Tedd a gyökerekkel lefelé egy tál langyos vízbe! A szárnak felfelé kell néznie, a durva oldalának pedig lefelé. Ügyelj arra, hogy az alsó rész a víz alá merüljön, míg a felső rész a víz fölött maradjon! 

    Szúrj fogpiszkálókat a zellergyökerek oldalára, hogy a vízben a megfelelő magasságban lebegjenek!

  • Helyezd a tálat olyan helyre, ahol a zeller sok természetes fényt kap! 
  • Néhány naponta cseréld le a vizet alatta! 
  • Hagyd növekedni! A zellernek általában egy hétre van szüksége a regenerálódáshoz. Néhány nap múlva látnod kell, hogy a tövének közepéből levelek nőnek, míg a külső szár megbarnulhat. Bár ez normális folyamat, ne hagyd azonban túl sokáig a vízben, mert rothadásnak indulhat! 
  • Ültesd el! Egy hét múlva a zellerednek készen kell állnia arra, hogy földbe ültessék. Tölts meg egy edényt földdel, ültesd el a zellert, öntözd meg, és tartsd napfényes helyen (pl. balkonládában), hogy tovább növekedjenek a levelek! 

Csíráztatás otthon: mikrozöldség termesztés a konyhánkban 

Kedvet kaptál az otthoni zöldségtermesztéshez? Ennek az egyik legkedveltebb módja a mikrozöldség termesztés és a csíráztatás! A mikrozöldségek rendkívül magas tápanyagtartalommal, és gyakran magasabb vitamin- és antioxidáns-tartalommal bírnak, mint a kifejlett növények! Emellett a mikrozöldség termesztés kényelmes és költséghatékony módot kínál az ételek ízének és frissességének fokozására, élénk színt kölcsönözve a salátáknak, szendvicseknek és a legkülönböző ételeknek. A házilag termesztett mikrozöldségek és csírák a saját zöldségek termesztésének örömét nyújtják egész évben, ami segít mélyebb kapcsolatot teremteni az elfogyasztott élelmiszerekkel, és elősegíti a fenntartható életmódot. 

Most, hogy már tudod, hogyan lehet újranöveszteni a hagymát, újhagymát, sárgarépát, salátát és zellert a konyhai maradékokból, több olyan zöldség is rendelkezésedre áll, amelyre szükséged van egészséges és fenntartható ételek elkészítéséhez! Az élelmiszerhulladék csökkentésére való törekvés egy egyszerű módja annak, hogy a fenntarthatóságot beépítsük életmódunkba! A bolygóról való gondoskodás az otthoni jó szokásokkal kezdődik, például a konyhában! 

Hivatkozások: 

1 Qubit: Évente 300 ezer tonna még menthető élelmiszer végzi a kukában Magyarországon, https://qubit.hu/2022/09/26/evente-300-ezer-tonna-meg-mentheto-elelmiszer-vegzi-a-kukaban-magyarorszagon 


Hasznosnak találta ezt a cikket?Köszönjük a visszajelzést!
vagy
Van kérdése ehhez a témához? Lépjen kapcsolatba velünk!

Minden hónapban új tippekkel és inspirációkkal várunk, hogy segítsünk neked és családodnak egészségesnek, boldognak és szervezettnek maradni.

Minden hónapban új tippekkel és inspirációkkal várunk, hogy segítsünk neked és családodnak egészségesnek, boldognak és szervezettnek maradni.